
04. ožujka 2025.
Zajedno vrtići i škole – inicijativa, program i put

Skup je bio namijenjen odgojiteljima u predškolskim ustanovama i vrtićima, učiteljima razredne nastave, stručnim suradnicima i ravnateljima vrtića i osnovnih škola te predstavnicima osnivača odgojno-obrazovnih ustanova. U pozdravnim govorima prisutnima su se obratile predsjednica Hrvatsko pedagoško-književnog zbora Ljiljana Klinger i predsjednica njegova ogranka u Krapinsko-zagorskoj županiji Brigitte Gmaz, također ravnateljica OŠ „Vladimir Bosnar” iz Stubičkih Toplica, te su objasnile važnost „usustavljivanja sustava” ‒ povezivanja odgojitelja, učitelja, stručnih suradnika, akademske zajednice.
Ljiljana Klinger, predsjednica Hrvatsko pedagoško-književnog zbora
Zajedno vrtići i škole ‒ inicijativa je, program i put koji su prepoznali i pružili mu podršku Ministarstvo znanosti obrazovanja i mladih, Agencija za odgoj i obrazovanje, Krapinsko-zagorska županija te Općina Stubičke Toplice. O suradničkom odnosu pri prijelazu iz vrtića u školu na plenarnom predavanju govorila je Maja Katalenić Turniški, savjetnica za pravne poslove Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu, šport i tehničku kulturu Krapinsko-zagorske županije. Viša savjetnica Agencije za odgoj i obrazovanje Alma Rovis Brandić u plenarnom predavanju govorila je o tome kako Agencija ostvaruje svoju ulogu.
Alma Rovis Brandić, viša savjetnica Agencije za odgoj i obrazovanje
Iako je zamišljen radi osnaživanja profesionalaca u obrazovnom sustavu u Krapinsko-zagorskoj županiji, ZVIS je već lani izašao iz „granica zagorskih međa” i prigrlio goste iz cijele Hrvatske, a ove godine poprimio je međunarodni karakter zahvaljujući gostima i predavačima iz Slovenije, Finske i hrvatskih škola iz Srbije koji su sudionicima iz prve ruke približili obrazovne prakse tih zemalja.
O usustavljivanju sustava – prijelazu iz vrtića u školu govorila je gošća iz Slovenije Tatjana Pungertnik, dipl. odgojiteljica predškolske djece OŠ Nazarje.
S kakvim se izazovima susreću i kako izgleda usustavljivanje sustava u Republici Srbiji govorile su Nataša Stipančević Francuz, predsjednica Odbora za obrazovanje Hrvatskog nacionalnog vijeća u Republici Srbiji, a gošća iz Subotice Stanislava Stantić Prćić, ravnateljica OŠ Tavankut, iznosila je iskustva o suradnji vrtića i škole u Tavankutu.
Nasilje i odgovori na njega bili su aktualna tema plenarnih predavanja
Osnaživanje profesionalaca
Profesor Krešimir Jurak, voditelj Konfucijeva instituta Sveučilišta u Zagrebu, govorio je o kineskom jeziku i kulturi u školama, a iz Finske se javila Hanna-Kaisa Malinen iz osnovne škole Mutalan koulu iz Joensuua. Tema njezina izlaganja bila je odgojno-obrazovni sustav u Finskoj. Nasilje i odgovori na njega nametnuli su se kao tema plenarnih predavanja drugog dana.
Jesmo li odgovorni, možemo li i kako djelovati preventivno, kako reagirati kada se nasilje dogodi… pitanja su koja muče sve dionike odgojno-obrazovnog sustava.
Želeći otvoriti dijalog, okupiti stručne osobe da govore upravo o tim temama, podijeliti svoje iskustvo, spoznaje, možda i zapreke na koje nailaze, istaknuti, upozoriti na nove situacije i izazove u svakodnevnom radu, organizatori ZVIS-a drugi su dan skupa pozvali zanimljive predavače na tu temu. Alma Rovis Brandić održala je predavanje „Zašto je otpornost važna?”, doktor znanosti Toni Maglica s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Splitu govorio je o pristupu djeci s problemima u ponašanju u odgojno-obrazovnom kontekstu, a predstavio je i Alfino izdanje „Socijalnu pedagogiju”, sveučilišni priručnik nastao temeljem njegovih iskustava i spoznaja koji uz teorijski okvir donosi i niz praktičnih znanja i smjernica.
Doktor znanosti Toni Maglica s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Splitu govorio je o pristupu djeci s problemima u ponašanju u odgojno-obrazovnom kontekstu
Magistra pedagogije Ljiljana Čulić iz Centra za nestalu i zlostavljanu djecu i Centra za sigurniji internet govorila je o odrastanje djece u „digitalnoj džungli” te o ulozi stručnjaka u tome, a prikaz djelovanja i ulogu Hrvatskog zavoda za socijalni rad prikazale su njegove djelatnice. Okruglim stolom završen je plenarni dio drugog dana.
Primjeri prakse
U poslijepodnevnim terminima brojni su učitelji i odgojitelji dijelili primjere kvalitetne suradnje i odgojno-obrazovne prakse. Zadnji prikaz prakse drugog dana skupa bio je prikaz doktorice znanosti Katarine Aladrović Slovaček, izvanredne profesorice na Katedri za hrvatski jezik Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Profesorica je prikazala primjere dobrih praksi odgovarajući na pitanje posvećujemo li pažnju razvoju rječnika koji se često podrazumijeva i ne podučava kod učenika mlađe školske dobi. Ujedno je i predstavila projekt „RjeŠko”.
Brojni su učitelji i odgojitelji dijelili primjere kvalitetne suradnje i odgojno-obrazovne prakse
Komunikacijske poteškoće
Istraživanja provedena u posljednjih pet godina sve češće upućuju na to kako djeca imaju različitih komunikacijskih poteškoća, koje se očituju u nemogućnosti uspostave interakcije s drugima ili u specifičnim jezičnim teškoćama. Sve navedeno zahtijeva temeljite promjene u sustavu odgoja i obrazovanja te u ranom i predškolskom odgoju, ponajviše u sadržajima povezanim s jezikom i razvojem komunikacijskih vještina i sposobnosti. Osobitu je pažnju važno posvetiti razvoju rječnika koji se često podrazumijeva i ne podučava.
Organizacijski odbor za razrednu nastavu bio je u sastavu:
- Brigitte Gmaz, ravnateljica OŠ „Vladimir Bosnar”, Stubičke Toplice
- Melita Ogrinšak, učiteljica savjetnica, OŠ Bedekovčina
- Ljiljana Mutak, učiteljica, OŠ Ante Kovačića, Zlatar
- Đurđica Mihovilić, učiteljica, OŠ Sveti Križ Začretje
- Petra Friščić, učiteljica, OŠ Matije Gupca, Gornja Stubica.
Organizacijski odbor za dječje vrtiće bio je u sastavu:
- Kristina Ljubić, ravnateljica DV Zvirek, Stubičke Toplice
- Klementina Komorčec, ravnateljica DV Zlatni dani, Zlatar Bistrica
- Karmela Herčko, odgojiteljica savjetnica, DV Zipkica, Zabok
- Martina Jakuš, ravnateljica DV Sveti Križ Začretje.
Skup je ove godine održan treći put, uz najveći broj sudionika
Fotografije: Rikard Jadan


























TAGOVI