ŠKOLSKI PERISKOP
ČISTA PETICA

26. siječnja 2024.

Učenici izradili memory „Blatska abeceda"

Od početka svog osnovnoškolskog obrazovanja učenici s učiteljicama sudjeluju u projektu kojim pokušavaju od zaborava sačuvati blatski govor. Organizirali su izložbu, napravili slovaricu, a nedavno predstavili i memory igru „Blatska abeceda"
Gusinica, črv, zvizde, uje, cviće... Ako je napisana riječ popraćena slikom ili crtežom, i nije neka muka pogoditi da je gusinica gusjenica, črv crv, zvizde zvijezde, uje ulje, a cviće cvijeće. Ali što je župetac, sotokotul, čemu služe ispol, damižana, orloj, lapis...? Što je takujin i ima li kakve veze s tajkunima? Odgovore na ta pitanja ne znamo, ali znaju učenici Osnovne škole Blato s Korčule.

Blatski fižuli

Sa svojim učiteljicama Dijanom Ančić i Zvjezdanom Padovan učenici su nedavno u Kulturnom centru Blato predstavili društvenu igru memory „Blatska slovarica“ koju su samostalno izradili. No to nije početak, a vjerujemo ni kraj njihova poduzetničkog duha.
– Blatski fižuli ustanova u kulturi u sklopu svojih aktivnosti često surađuje s Osnovnom školom Blato i ovaj projekt samo je nastavak dosadašnje dobre suradnje. „Blatski govor“ prijavili smo putem Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske sa željom da bude uvršten u registar nematerijalne kulturne baštine RH. Prijava je u procesu i nadamo se pozitivnom ishodu. Želeći sačuvati blatski govor, Ustanova osmišljava aktivnosti kojima će potaknuti djecu, ali i starije, na razmišljanje o svojem zavičajnom govoru nastojeći ga što dulje održati u vlastitom govoru. U sklopu svojih redovitih aktivnosti Ustanova je osmislila projekt „Blatska slovarica – Slovo po slovo“ i predložila Osnovnoj školi Blato, odnosno učiteljicama Dijani Ančić i Zvjezdani Padovan, da krenu u pripremu i realizaciju izložbe.

Od izložbe do društvene igre

– Priprema za izložbu krenula je u školskoj godini 2021./2022. kada su mali umjetnici bili prvašići. U sljedećoj školskoj godini realizirana je izložba, a po završetku izložbe autorski tim odlučio je nastaviti s projektom i maksimalno iskoristiti materijale dobivene u sklopu projekta. I tako je nastala društvena igra, odnosno kartice za memory. – objasnila je Ivana Sardelić iz Blatskih fižula.
Svima uključenima u projekt želja je nastaviti ga razvijati i provoditi s ciljem očuvanja blatskoga govora, ali i poticanja dječjeg stvaralaštva i poduzetništva. I na kraju vam donosimo odgovore na pitanja postavljena na početku teksta.
Prema „Rječniku govora Blata na Korčuli“ autora Petra Milata Panže župetac je prsluk, damižana je opletena trbušasta staklenka s jednom ili dvije ručke, zapremnine od 2 do 50 litara, orloj je sat, a lapis olovka (obično grafitna). Marin Žanetić Pudarić u svom djelu „Da se ne zaboravi“ zapisao je da je sotokotul – podsuknja (odjevni predmet kod žena u kumpanjiji), a ispol plitka drvena posuda za skupljanje manje količine tekućine koja se koristila u konobama. Takujin je novčanik. A ima li takujin kakve veze s tajkunima – za sada nije poznato.

TAGOVI

razredna nastava
učenici poduzetnici
poduzetništvo učenika