
11. lipnja 2025.
„Priča o dječaku“ – obrazovanje o holokaustu kroz osobnu sudbinu židovskog dječaka Rubena Franka
Pišu: Mira Racić, prof. hrvatskog jezika, Osnovna škola „Vladimir Nazor“ Đakovo i Ines Jančula, prof. povijesti, Gimnazija A. G. Matoša Đakovo

Ciljevi projekta bili su višestruki: istražiti i dokumentirati život Rubena Franka kroz dostupne arhive, svjedočanstva i literaturu: razvijati empatiju i razumijevanje kroz književnost, povijest i umjetnost: educirati učenike o holokaustu, genocidima i važnosti kulture sjećanja; potaknuti interdisciplinarno i projektno učenje te osnažiti kritičko razmišljanje kod učenika te ih potaknuti na osobni angažman u borbi protiv predrasuda i mržnje. Aktivnosti s učenicima provodile su se od rujna 2024. do siječnja 2025. godine.
Projekt „Priča o dječaku“
Glavni izvor podataka o Rubenu Franku bio je znanstveni članak povjesničara Branka Ostajmera „Obitelj Frank i njihova prisutnost u životu grada Đakova“ objavljen u Zborniku Muzeja Đakovštine 2015. godine, a koji daje prikaz prisutnosti obitelji Frank u životu grada Đakova.
Obitelj Frank – imućni Židovi iz Đakova
Frankovi su bili jedna od imućnijih i uglednijih đakovačkih židovskih obitelji, što se najbolje potvrđivalo u dužnostima koje su pojedini njezini članovi obnašali, naročito u okviru male, ali dobro organizirane židovske zajednice. S posebnom se pozornošću obrađuju životopisi najistaknutijih članova obitelji (Mayer Frank, Josip Frank) te stradanja tijekom Drugoga svjetskog rata.
Većina članova obitelji izgubila je život u holokaustu, a preživjeli su ubrzo potom novi dom našli u Izraelu.
Među ubijenim članovima obitelji Frank bio je i dječak Ruben, a činjenica da je njegov mlađi brat Rafael još uvijek živ i živi u Izraelu, bila je poticaj za pokretanje projekta s učenicima.
Obitelj Frank
Rafael Frank odmah je pristao na suradnju te u vrlo kratkom roku proslijedio sve obiteljske dokumente, fotografije, dopisnice i pisma iz razdoblja holokausta koji su sačuvani, a zatim je uslijedilo planiranje aktivnosti za učenike osnovne škole te gimnazije.
Analiza Rubenovog života
Učenici 8. b razreda OŠ „Vladimir Nazor“ analizirali su i „slagali“ Rubenov život analizirajući izvore o Rubenu: njegov rodni list, obiteljske fotografije, pisma i dopisnice njegove pomajke Ruže, njegovu dopisnicu iz 1942. godine, transportni list na kojemu je navedeno Rubenovo ime te na kraju njegov smrtni list iz Auschwitza. Uvodna aktivnost za učenike bilo je čitanje i analiza pisma Rubenove pomajke Ruže koje je datirano 1. travnja 1942. godine, a upućeno je Hansu Glasengeru, Ružinom bratiću u Osijek kojemu je Ruža na čuvanje povjerila Rafaela i Rutu, Rubenovog već spomenutog brata i sestru, dok je Ruben ostao s njom u Đakovu. Ruža je smatrala da su djeca sigurnija s Hansom budući da je on živio u mješovitom braku. Rubenov otac Josip odmah je po uspostavi NDH zajedno s bratom i drugim članovima obitelji uhićen, deportiran u Jasenovac i ubrzo po dolasku ubijen. Njegovo se ime, kao i imena ostalih članova obitelji Frank, nalaze na poimeničnom popisu žrtava kompleksa logora Jasenovac.
Ruben Frank - rodni list
Hans Glasinger i Rafael Frank u Osijeku
Analizirajući pismo u kojem se ne spominju konkretni događaji vezani uz to razdoblje već je pismo izuzetno osobno, ali i zanimljivo, učenici su dobili dodatnu motivaciju za istraživanje okolnosti u kojima je pismo nastalo kao i za istraživanje o osobama koje se u pismu spominju.
Pismo Ruže Frank
Nakon toga su učenici na temelju dokumenata i fotografija koje su dobili, složili lentu vremena u kojoj su prikazali Rubenov život te su rezultate svoga rada predstavljali jedni drugima i uspoređivali uratke. Nakon toga imali su zadatak Rubenov život napisati u obliku biografije.
Zoom poziv u Izrael
Uslijedio je razgovor Rafaela Franka s učenicima, a realiziran je u listopadu putem online platforme. Rafael je strpljivo dva školska sata prepričavao svoja sjećanja na djetinjstvo iz Đakova te odgovarao na pitanja učenika.
Razgovor s Rafelom Frankom
Dijelovi biografija koje su učenici pisali te informacije koje je Rafael podijelio s učenicima iskorišteni su kao scenarij za film Priča o dječaku koji su učenici snimali u studenom 2024. godine u suradnji s učenicima đakovačke gimnazije. Film je snimao, montirao i producirao Domagoj Petz, narator je Ivan Bilać, a glasove su posudili i India Funarić (Ruža Frank), Luka Bilać (Rafael Frank) i Marko Zrakić (Ruben Frank).
Scene su snimane na različitim lokacijama u Đakovu, a učenici su zajednički sudjelovali u dogovorima, ponavljanjima kadrova i tonskim snimanjima. Film je dokumentarističkog karaktera, a namijenjen je za korištenje u edukativne svrhe u poučavanju i učenju o holokaustu.
Snimanje i premijera filma
Premijera filma i otvaranje izložbe održano je 27. siječnja 2025. godine u OŠ „Vladimir Nazor“ Đakovo povodom obilježavanja Dana sjećanja na žrtve holokausta i sprječavanja zločina protiv čovječnosti, a nekoliko dana nakon toga film je prikazan i izložba je postavljena i u đakovačkoj gimnaziji povodom Noći muzeja, oba puta uz prigodan program koji su osmislili i pripremili učenici koji su sudjelovali u projektu.
Putujuća izložba „Priča o dječaku“
Osim filma, važan rezultat projekta je i istoimena izložba čiju je izradu financirala međunarodna organizacija „TOLI – The Olga Lengyel Institute for Holocaust Studies and Human Rights“ iz New Yorka. Izložba se sastoji od šest pomičnih banera te je lako prenosiva, a i zamišljena je kao „putujuća“.
Do sada su film i izložba gostovali u školama u Đakovu, Piškorevcima, Dardi, Osijeku i Kneževim Vinogradima, a na jesen se planira nastavak „putovanja“ i posjeti novim školama i institucijama koje žele uključiti ovu snažnu i edukativnu priču u svoj rad.
Projekt Priča o dječaku među rijetkima je koji je spomenuta organizacija odabrala za financiranje, a jedini je projekt iz Hrvatske koji je predstavljen na međunarodnoj konferenciji održanoj u svibnju u organizaciji TOLI-ja i Europske unije.
Projekt predstavljen na međunarodnoj konferenciji
Privukao je osobitu pažnju među kolegama iz Rumunjske, Poljske, Bugarske, Sjeverne Makedonije, Srbije, Grčke i Italije, a pohvaljeni su njegova autentičnost i edukativna snaga.
Matica hrvatska Ogranak Đakovo je suradnji s Centrom za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust iz Zagreba 7. lipnja 2025. godine u Đakovu pred rodnom kućom Rubena Franka postavila Kamen spoticanja, a prije samog čina postavljanja u Gradskoj je knjižnici i čitaonici Đakovo uz prigodan program postavljena izložba i prikazan film.
Okupljanje obitelji Frank
Poseban trenutak bio je dolazak obitelji Frank iz Izraela i Nizozemske, predvođene Rubenovim bratom Rafaelom, koji se okupljenima u knjižnici obratio dirljivim govorom i zahvalom cijeloj zajednici.
Rafael Frank istaknuo je da ovaj trenutak za njega ima duboko osobno značenje – osjećaj da je nakon toliko desetljeća krug konačno zatvoren i da se njegov brat Ruben, simbolično i dostojanstveno, vratio u Đakovo, grad iz kojeg je bio nasilno odveden.
Program je završio molitvom i govorom rabina Luciana Moše Prelevića.
Kamen spoticanja
U Gradskoj knjižnici i čitaonici Đakovo je postavljena izložba i prikazan film
Postavljanje Kamena spoticanja
Obrazovanje i poučavanje o holokaustu i drugim genocidima nije samo povijesna lekcija, nego i temelj za izgradnju humanijeg i pravednijeg društva.
Kultura sjećanja nije opterećivanje prošlošću, nego način da se razvija empatija, tolerancija i odgovornost – vrijednosti koje su prijeko potrebne današnjem svijetu.
Projekt je nastao iz želje da se dade glas onima kojima je zauvijek oduzet – i da se kroz osobnu priču jednog dječaka učenici osvijeste o stvarnosti zločina genocida.
Rubena Franka nisu upoznali, o njemu nisu učili u udžbenicima, ali njegova priča postala je simbol jednog izgubljenog djetinjstva i cijelog naraštaja koji je nestao u vihoru mržnje i nepravde.
Projekt „Priča o dječaku“ podsjetnik je da iza svakog imena u knjigama povijesti stoji nečiji život, nečije djetinjstvo, nečiji snovi. Ovakvi projekti imaju moć probuditi svijest, sačuvati uspomene i obrazovati mlade generacije koje će sutra donositi odluke – upravo zato su neprocjenjivi.
Literatura:
Lebel, J. (2008). Da se ne zaboravi: Kindertransport iz Nezavisne Države Hrvatske februara 1943. godine. Čigoja.
Mataušić, N. (2003). Jasenovac 1941–1945: Logor smrti i radni logor. Jasenovac/Zagreb: Javna ustanova Spomen-područje Jasenovac i Jesenski i Turk.
Ostajmer, B. (2015). Obitelj Frank i njihova prisutnost u životu grada Đakova. Zbornik Muzeja Đakovštine.
TAGOVI